ניתוחים פלסטיים - NewMe

מתיחת בטן

דף הבית > ניתוחי בטן > מתיחת בטן
ניתוחים פלסטיים
שלל מרפאות מומחים מהשורה הראשונה!
הצעות מחיר ללא כל התחייבות!
מנתחים פלסטיים מהטובים בארץ!
קבלת מידע ישירות מהמרפאות!
כל המידע על ניתוח פלסטי בקליק אחד!
מתיחת בטן
ניתוח מתיחת בטן, אחד הניתוחים השכיחים ביותר בין ניתוחים פלסטיים, נותן מענה לתופעה של עור רפוי באזורים שונים של הבטן על ידי טיפול בשרירי הבטן, שכבת השומן והעור.

התאמה לניתוח מתיחת בטן
הכנה לקראת הניתוח
מהלך הניתוח
אחרי הניתוח
מתיחת בטן - מחירים

גורמים שונים כגון עליה וירידה דרסטיים במשקל, הריונות, גיל ותורשה משאירים חותמם על הבטן בצורה של עור רפוי, ריכוזי שומן וסימני מתיחה על העור. ניתוח מתיחת בטן משיב לבטן את צורתה המקורית ויכול להוות השלמה קוסמטית לדיאטה שהסתיימה בבטן רזה אך לא שטוחה, עקב העור העודף.

התאמה לניתוח מתיחת בטן

ככלל, כל גבר או אישה בריאים בעלי גזרה תקינה, הסובלים ממרבצי שומן באזור מסוים בבטן, או מעור רופף שאינו מגיב להתעמלות או לדיאטה, יכולים להיות מועמדים לניתוח מתיחת בטן. בקבוצה זאת נמנים אנשים שעברו ירידה דרסטית במשקלם בעקבות דיאטה או שאיבת שומן, אנשים מבוגרים אשר סובלים מריפיון העור והשמנה, ונשים לאחר מספר הריונות.

יחד עם זאת, אנשים בעלי עודפי עור קטנים, או מרוכזים רק סביב אזור הטבור, אינם מועמדים טובים לניתוח מתיחת בטן. כמו כן, נשים המתכננות להרות בעתיד מוטב שידחו את הניתוח עד לאחר ההריון האחרון. אנשים שעברו ניתוחי בטן קודמים, לאו דוקא ניתוחים פלסטיים קוסמטיים, עלולים להיות מוגבלים לביצוע הניתוח.

חשוב לדעת כי ניתוח מתיחת בטן הינו התערבות כירורגית גדולה יחסית עם תופעות לוואי וסיבוכים בהתאם. מעבר להגבלות לעיל, הרופא יבחר במועמדים בעלי ציפיות ריאליות לגבי התוצאות.

הכנה לקראת הניתוח

במהלך פגישת היעוץ ישאל הרופא לגבי ההיסטוריה הרפואית, הסיבה לביצוע הניתוח והציפיות ממנו. הרופא יסביר את ההליך הרפואי, יפרט את תופעות הלוואי והסיבוכים וייתן הנחיות לגבי שתיה, אכילה, עישון ונטילת תרופות לפני הניתוח. חשוב כי המטופל ישתף את הרופא באופן גלוי לגבי מצבו הרפואי, מחלות רקע ותרופות אותן הוא נוטל, ואם הוא מעשן.

במקרים מסויימים, כגון ריכוזי שומן ועודפי עור קטנים עם אלסטיות עור טובה, יתכן כי אין צורך במתיחת בטן ושאיבת שומן מקומית תוכל להוות תחליף מוצלח. במקרים אחרים, כגון קפל בטני קטן, יתכן כי מיני מתיחת בטן תוכל לתת מענה מספק.

עם קבלת ההחלטה על סוג הניתוח, יש לערוך בדיקות דם כלליות, צילום חזה וא.ק.ג ובמקרים מסוימים גם תפקודי ריאות. במקרים ספציפיים תערך בדיקת רופא מרדים על מנת לאבחן אם המטופל זקוק להכנות מיוחדות לקראת ההרדמה.

מהלך הניתוח

ישנן שלוש שיטות לניתוח מתיחת בטן, בהתאם למטופל ולאבחנת הרופא; בשלושתן מסירים את עודפי השומן והעור, אך הן נבדלות באופן מתיחת העור הנותר. ניתן לשלב שאיבת שומן בכל אחת משלושת מתיחות הבטן, בתנאי והמטופל נמצא מתאים לכך.

מיני מתיחת בטן: הליך פשוט יחסית המיועד למטופלים עם עור עודף באזור הבטן התחתונה, מתחת לטבור, עם שרירי בטן חזקים. ההליך מבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש או בהרדמה כללית ובכל אופן ללא כל צורך באשפוז. לאחר הניתוח תיוותר צלקת קטנה בבטן התחתונה.

מתיחת בטן קלאסית: הליך המיועד למטופלים בעלי עודפי עור גדולים, בו מסירים את העור העודף מהטבור עד הערווה ומתבצע חיזוק של שרירי הבטן. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה עם אשפוז ובסופו תיוותר צלקת בצורת T הפוכה.

מתיחת בטן אורכית: הליך המיועד למטופלים עם עור עודף במרכז הבטן, בו מסירים את העור שמתחת ומעל לטבור. לאחר הניתוח תיוותר צלקת מרכזית אורכית, עם זאת התוצאה המתקבלת היא לרוב טובה, עם הדגשה של קו המתניים.

סוג ההרדמה

ניתוח מתיחת בטן קלאסי ומתיחת בטן אורכית נעשים בהרדמה כללית ונמשכים כשעתיים, בהתאם לסוג הניתוח. מיני מתיחת בטן, כאמור, יכול להיעשות בהרדמה מקומית עם טשטוש ואינו מצריך אשפוז.

אחרי הניתוח

טבעי שתחושו כאב ואי נוחות המלווים בנפיחות בימים הראשונים שלאחר הניתוח. ניתן לבקש משככי כאבים במרשם מהרופא ויש להקפיד על חבישת המחוך הרפואי. השחרור מבית החולים יעשה בהתאם לסוג הניתוח ויכול להיות תוך שלושה-ארבעה ימים ועד כמה שבועות לאחר הניתוח. יש להישמע להנחיות הרופא לגבי החלפת התחבושות ורחצה. חרף הכאבים ותחושת ההגבלה, חשוב לשוב להליכה כמה שיותר מהר אחרי הניתוח. התפרים החיצוניים יוסרו תוך כשבוע לאחר הניתוח והתפרים בשכבות העור העמוקות יוסרו תוך כשלושה שבועות.

תופעות לוואי וסיבוכים

ככל התערבות כירורגית גם ניתוח מתיחת בטן עלול להיות מלווה בסיבוכים ותופעות לוואי, בהתאם לסוג הניתוח:
  • דימום: במקרים בודדים בלבד מופיע דימום זמן קצר לאחר הניתוח. במקרים נדירים יש צורך בהתערבות כירורגית על מנת להפסיקו.
  • הצטברות נוזלים מתחת לעור הבטן: בחלל שנוצר בין העור והשומן לבין השרירים עלול להצטבר נוזל. ניתן לנקזו על ידי דיקור במרפאה, לעתים על פני מספר טיפולים. במקרים נדירים יש צורך בהתערבות כירורגית.
  • זיהום: זיהום הוא סיכון של כל ניתוח ושכיחותו נמוכה. המטופל יקבל אנטיביוטיקה למניעת הזיהום מבעוד מועד.
  • נמק: במקרה של פגיעה באספקת הדם לדופן הבטן עלול להיווצר נמק. מדובר בסיבוך קיצוני ונדיר, השכיח יותר אצל מעשנים או אנשים הסובלים מבעיות בזרימת הדם. מומלץ להפסיק לעשן לפני הניתוח (ובכלל).
  • קשיי נשימה: הגבהת הסרעפת כתוצאה מהידוק השרירים במהלך הניתוח עלולה לגרום לקשיי נשימה עד כדי דלקת ריאות. מדובר בסיבוך נדיר שניתן למניעה בפיזיותרפיה עצמית של המטופל, שצריך להקפיד לקחת נשימות עמוקות חרף הכאב.
  • אובדן תחושה: סיבוף שכיח יחסית הוא אובדן תחושה בעור הבטן לאחר הניתוח. המצב יחזור לעצמו תוך כשנה, אולם יתכן כי אזורים מסויימים יישארו ללא תחושה גם לאחר מכן. סיבוך נדיר ובלתי הפיך הוא פגיעה עצבית בעצב המעצבב את אזור הירכיים.
  • צלקות: הצלקות מניתוח מתיחת בטן קלאסית וניתוח מתיחת בטן אורכית הינן משמעותיות, אולם הן מטשטשות עם הזמן. הרופא ינסה למקם את הצלקת מתחת קו התחתונים, אך לעתים חורגת הצלקת כלפי מעלה. במקרים מסויימים עלולים להופיע בקצות הצלקת עודפי עור הנקראים "אוזני כלב". במידה והם לא נעלמים תוך כשלושה חודשים ניתן להסירם בהתערבות כירורגית. במקרים נדירים יש צורך בניתוח תיקון על מנת לשפר את מראה הצלקות.

החלמה

לאחר מתיחת בטן יש צורך בלבישת סוג כלשהו של מחוך רפואי למשך מספר שבועות, בהתאם לסוג הניתוח. המחוך יסייע בהפחתת הנפיחות בכך שימנע מנוזלים להצטבר, וכמו כן יספק נוחות ותמיכה לתקופת ההחלמה.

כמו בכל ניתוח רציני, תקופת ההחלמה תלווה בכאב מסויים, חבורות ונפיחות, שיחלפו ברובם בתוך כמה שבועות. ייתכן שלא יהיה ניתן לעמוד זקוף, אך חשוב להקפיד על הליכות קצרות זמן קצר לאחר הניתוח, על מנת להבטיח זרימת דם תקינה.

רוב המטופלים יכולים לשוב לעבודה בתוך שבוע עד שלושה שבועות. ברוב המקרים, יחלפו שישה עד שמונה שבועות לפני שתחושו מוכנים לשוב לפעילות רגילה הכוללת נשיאת משקל כבד ופעילות מאומצת. למרות שנשארת צלקת קבועה כתוצאה מהניתוח, היא תדהה לאט לאורך זמן.

חשוב לדעת: ניתוח מתיחת הבטן אינו מהווה מענה להשמנת יתר, תחליף לדיאטה נאותה או לפעילות גופנית. על אנשים השוקלים לעבור ניתוח מתיחה להיות בריאים ובכושר יחסי. הריונות עתידיים ושינויים מהותיים במשקל לאחר מתיחת הבטן, וכמו כן קיומן של צלקות מניתוחים קודמים, עשויים להפחית את האפקטיביות ואת אריכות הימים של הטיפול.

תוצאות

כשלושה שבועות לאחר הניתוח תוסר החבישה ותתגלנה התוצאות. יש לקחת בחשבון כי הבטן עוד תהיה רגישה וחבולה, חיוורת וחלשה. בניתוח מתיחת בטן קלאסית ובמתיחת בטן אורכית התוצאות לרוב דרסטיות ולשביעות רצונם של המטופלים. על מנת לשמור על תוצאות הניתוח מומלץ להקפיד על תזונה נכונה עם שילוב של פעילות ספורטיבית לחיזוק השרירים.

מתיחת בטן - מחירים

מחירי מתיחת בטן נעים בין 18,000 ש"ח ל- 30,000 ש"ח. טווח המחירים משתנה בהתאם לשיטת הניתוח ובהתאם לפרמטרים נוספים.