ניתוחים פלסטיים - NewMe

שאיבת שומן

דף הבית > ניתוחי בטן > שאיבת שומן
ניתוחים פלסטיים
שלל מרפאות מומחים מהשורה הראשונה!
הצעות מחיר ללא כל התחייבות!
מנתחים פלסטיים מהטובים בארץ!
קבלת מידע ישירות מהמרפאות!
כל המידע על ניתוח פלסטי בקליק אחד!
שאיבת שומן
ניתוח שאיבת שומן הוא הליך רפואי הנועד להסיר עודפי שומן מאזורים שונים בגוף, והוא אינו מהווה תחליף לדיאטה או ירידה במשקל - כפי שגם שאר ניתוחים פלסטיים אינם מהווים תחליף לנ"ל.

התאמה לניתוח שאיבת שומן
הכנה לקראת הניתוח
מהלך הניתוח
אחרי הניתוח
שאיבת שומן - מחירים

במהלך ניתוח לשאיבת שומן מסיר המנתח חלק מרקמת תאי השומן שהצטברה באזורים מסויימים ומעצב את הגוף. הניתוח אמנם מפחית את כמות השומנים בגוף, אך חשוב לזכור כי עלייה במשקל מתבטאת גם ביתר שומנים בדם ומצב זה אינו משתנה אם לא מקפידים לשמור על אורח חיים בריא ופעיל.

התאמה לניתוח שאיבת שומן

המועמדים המתאימים לניתוח הם אנשים בעלי משקל רגיל, עם הצטברויות שומנים במקומות מסוימים בגוף, שאינם מגיבים לדיאטה או לפעילות גופנית. אצל גברים מצטבר השומן לרוב באזור הבטן התחתונה; אצל נשים מצטבר השומן בצידי הירכיים, המתניים והבטן התחתונה. לעתים ישנם ריכוזי שומן גם באזור הזרועות, הברכיים והירכיים הפנימיות – ניתוח שאיבת שומן יכול לתת מענה לכל אלו.

אולם, חשוב להדגיש כי ניתוח לשאיבת השומן מהגוף אינו נותן מענה לאנשים הסובלים מעודף משקל משמעותי, שכן שאיבת שומן בכמות גדולה מגדילה את הסיכון לסיבוך. כמו כן, חשוב לדעת כי כמות תאי השומן בגוף נקבעת עם לידתנו, ואלה מתכווצים או תופחים בהתאם לצריכת הקלוריות שלנו. תאי שומן שנשאבו אמנם לא יופיעו מחדש, אך תאי השומן הנותרים יצברו את הקלוריות ויתפחו. על כן, ישנם מטופלים המתלוננים כי לאחר הניתוח התחילו להשמין באזורים חדשים.

מבחינת גיל, מומלץ לעבור את הניתוח לפני גיל 40 , כל עוד העור אלסטי, על מנת שהעור העודף ימתח חזרה למקומו ולא ייוותר רפוי. במידה ועוברים את הניתוח לאחר שהעור איבד מגמישותו, יש צורך להסיר גם את עודפי העור.

הכנה לקראת הניתוח

במהלך פגישת היעוץ ישאל הרופא אילו אזורים מפריעים לכם ויקבע את שיטת הניתוח המתאימה ביותר. חשוב לשמור על ציפיות ריאליות מהניתוח. זכרו כי ניתוח שאיבת שומן אינו מהווה תחליף לניתוח מתיחת בטן, למשל. עור שאיבד מגמישותו עלול להיות רפוי לאחר הניתוח, ובכך ניתן לטפל באופן נפרד.

חשוב לעקוב אחר הנחיות הרופא בנוגע לשתייה, אכילה, עישון ונטילת תרופות לפני הניתוח: כשבועיים לפני ניתוח שאיבת שומן חובה להפסיק לעשן ולהימנע מנטילת ויטמינים, תוספי מזון ותרופות מדללות דם. יש להקפיד על צום מלא (אוכל ושתייה) במשך שש שעות לפני הניתוח וכן להתקלח באופן יסודי עם דגש על האזורים המיועדים לשאיבת שומן. במקרים מסוימים יש צורך בלבישת מחוך רפואי המפעיל לחץ על האזורים המיועדים לניתוח.

מהלך הניתוח

בבסיס כל השיטות של ניתוחי שאיבת שומן, עומדת אותה פרוצדורה: אל רקמת השומן התת עורית מוחדרת, דרך חתכים קטנים, צינורית דקה שדרכה שואבים את תאי השומן. בשיטה החדישה ביותר, הצינורית המוחדרת רוטטת וגורמת לשבירה של רקמת השומן. שבירת הרקמה מקלה על המנתח הפלסטי לשאוב את השומן, מעלה את רמת הדיוק של הניתוח ומקצרת את משכו.

ישנן רמות שונות לשאיבה - קטנה, בינונית, גדולה וגדולה מאוד :
  • שאיבת שומן קטנה – עד כשני ליטר שומן: הליך קל יחסית, עם סיכויי סיבוכים קטנים ותוצאות טובות.
  • שאיבת שומן בינונית – עד כארבעה ליטר שומן: ההליך הנפוץ ביותר בארץ. סיכויים נמוכים לסיבוכים ותוצאות טובות אצל המועמדים המתאימים.
  • שאיבת שומן גדולה – בין ארבעה לשישה ליטר שומן: על אף הכמות הגדולה יחסית הסיכויים לסיבוכים הינם נמוכים.
  • שאיבת שומן גדולה מאוד – עד שניים-עשר ליטר שומן: הליך שנאסר על ידי משרד הבריאות לנוכח הטראומה הקשה לגוף המטופל.

סוג ההרדמה

סוג ההרדמה ומשך הניתוח נקבעים על פי רמת השאיבה. בשאיבת שומן נקודתית ניתן להסתפק בהרדמה מקומית; בשאיבת שומן מאזור האגן ומטה ניתן להסתפק בהרדמה אזורית; ובשאיבת שומן מאזורים נרחבים מומלץ להרדים בהרדמה כללית. בכל אופן, סוג ההרדמה משתנה מרופא לרופא, ומשך הניתוח לרוב לא עולה על שעתיים.

אחרי הניתוח

לאחר הניתוח יתכן כי תחושו כאבים ואי נוחות המלווים בבצקות ושטפי דם. ניתן לבקש משככי כאבים במרשם מהרופא. לרוב אין צורך באשפוז ללילה. מספר ימים אחרי הניתוח ניתן כבר לחזור לתפקוד יומיומי קל ולמעט פעילות גופנית האסורה למשך חודש לאחר הניתוח, ניתן לחזור מהר יחסית לשגרת הפעילות הרגילה.

שאיבת שומן משנה את חלוקת השומן הטבעית של הגוף ומשום כך את הפרופורציות הרגילות שלו; תאי שומן שהוסרו בניתוח לא יתחדשו ועקב כך פחות שומן יוכל להצטבר באזור השאיבה. יחד עם זאת, אכילה לא מבוקרת ועלייה במשקל יובילו להצטברות שומן בתאי השומן הנותרים באזורי השאיבה ובתאי שומן באזורים שקודם לכן לא היוו בעיה.

הצלחת ניתוח שאיבת השומן, אם כן, תלויה יותר מכל במטופל עצמו, שכן שמירה על משקל יציב בעזרת התמדה בפעילות גופנית ותזונה בריאה ומאוזנת שהם הגורמים העיקריים להשגת תוצאות מרביות מהניתוח.

תופעות לוואי וסיבוכים

ככל התערבות כירורגית ניתוח שאיבת שומן מלווה בסיבוכים אפשריים ובתופעות לוואי. ככל שאזור השאיבה נרחב יותר, כך עולה הסיכוי לסיבוכים. יחד עם זאת, ניתוח לשאיבת השומן נחשב לאחד הניתוחים עם אחוז הסיבוכים הנמוכים ביותר.
  • ירידה ברמת ההמוגלובין בדם: תופעה האופיינית רק לשאיבת שומן נרחבת. ניתן לטיפול מניעתי על ידי עירוי דם המטופל (בדמו שלו) במהלך הניתוח ו/או על ידי נטילת כדורי ברזל לאחר הניתוח.
  • ערעור מאזן הנוזלים בגוף: גם זו תופעה מאפיינת שאיבת שומן נרחבת והיא נגרמת בשל שאיבת כמויות  גדולות של מים מגוף המטופל יחד עם תאי השומן. על כן יצא משרד הבריאות בהוראה שאסור לבצע שאיבה של יותר מחמישה קילוגרמים בניתוח אחד.
  • אובדן תחושה / רגישות יתר: אובדן תחושה, או לחילופין, רגישות יתר באזור הצלקות, עלולים להופיע לאחר הניתוח, לצד קשיי הגלדה של החתכים, בצקות וכתמי-עור. תופעות אלה אמורות לחלוף מתום שבוע.
  • חוסר שביעות רצון: במקרים מסוימים, חוסר תיאום ציפיות ריאלי לפני הניתוח מוביל לאכזבת המטופל. במקרים אחרים, א-סימטריה בין הירכיים או חוסר אחידות במראה העור באזור שאיבת השומן הם הגורמים לחוסר שביעות הרצון. חשוב להקפיד על שיחת הכנה מקיפה, ובמקרה של בעיות נקודתיות ניתן לטפל במגוון שיטות קוסמטיות, לרבות ניתוח תיקון.
  • צלוליטיס – חשוב לדעת: שאיבת שומן מאזורים רוויי צלוליטיס עלול להביא להחרפת התופעה. העור באזור הצלוליטיס איבד מגמישותו ובעקבות הליך השאיבה עלול העור לשקוע לחלל שנוצר מתחתיו.

החלמה

במהלך תקופת ההחלמה לאחר ניתוח שאיבת שומן ייתכנו כאבים עמומים באזורי השאיבה, נפיחות, שטפי דם ובצקות. שטפי הדם נעלמים כעבור שלושה שבועות בערך והבצקות והנפיחות יורדים בהדרגה. במהלך כחודש ימים מהניתוח יש להסתובב עם מחוך רפואי שנועד לסייע בהורדת הנפיחות והבצקת, להדק את העור לאזור השאיבה ולסייע בפיסול הגוף.

תוצאות

ניתן להבחין בתוצאות ראשוניות לאחר כשישה שבועות, עם ספיגת הבצקות ושטפי הדם. חשוב לזכור כי הירידה בנפיחות לא תמיד מתקיימת באופן סימטרי, על כן יש להתאזר בסבלנות. התוצאה הסופית תתקבל כעבור כחצי שנה.

כמו כן, חשוב להזכיר כי ניתוח שאיבת שומן אינו נותן מענה לבעיית הצלוליטיס. קיימים מגוון טיפולים להצרת היקפים אשר עשויים לשפר ואף להיפטר מצלוליטיס. במקרים רבים ניתן לשלב את הטיפול בצלוליטיס לאחר הניתוח לשאיבת שומן, כפעולה משלימה.

שאיבת שומן - מחירים

מחירי ניתוח שאיבת שומן נעים בין 8,000 ש"ח ל- 15,000 ש"ח לאזור אחד ובהתאם לכמות שנשאבת מאותו אזור. כמובן שטווח המחירים נתון לשינוי בהתאם לבחירת המנתח ולפרמטרים אחרים שיש לקחת בחשבון.